OsztalekPortfolio.com
„Tudják, mi okoz nekem örömet?
Az osztalékaim beérkezése.”
(John D. Rockefeller)

Havi 1%-nak sokan örülnének

osztalekportfolio.com - 2014. július 8., kedd 15:39

Főleg vállalható szintű kockázat mellett. Ez némi utánajárással még a mai piaci környezetben sem elérhetetlen, szerencsére. Azt viszont észrevettem, hogy mostanában egyre gyakrabban merül fel egy „igen, de…” tényező az ilyen manővereknél, míg néhány hónapja még csuklóból kötögettem az ilyen hozamú ügyleteket.

A legfrissebb, júliusi hírlevélben elég sokat sikerült írnom arról, mit is jelent a mostani csúcsra húzott részvénypiac az óvatos osztalék fókuszú befektetőknek. Szóba került a hírlevélben néhány olyan lehetőség, amiket a mai árak mellett is racionálisnak tartok, ezek közül nézek meg most egyet, hogy miként lehetne belőle némi pénzt csinálni.

Osztalékbajnok státusz: azaz több mint 25 éves töretlen osztalékemelés

A HCP nevű ingatlanos cég (REIT) igencsak példás osztalékfizetési múlttal büszkélkedhet, amint az az alábbi grafikonon is látszik.


A vállalat az egészségügyi szolgáltatásokhoz kapcsolódó ingatlanok területén aktív, ezért véleményem szerint a demográfiai trendek sem lesznek hátrányára a jövőben.


A részvény árfolyama szerencsére messze nincsen csúcson. Az éves osztalék 2.18 dollár, amit a tegnapi 40.95 dolláros záróárfolyammal elosztva 5.3% feletti osztalékhozam adódik. Nem megvetendő ez az érték, de mivel már szerepel a részvény a portfóliómban és jelenleg leginkább a szabad pénzemet szeretném munkára bírni, megnéztem, mit lehetne még kihozni ebből.

Hogy lesz ebből havi 1%?

A kiinduló helyzet az, hogy alaposan megismertem a céget és úgy döntöttem, hogy akár a mostani árfolyamon is vennék a részvényeiből hosszú távú befektetésként. Ezt követően megnéztem, mennyit kaphatnék a piacon, ha ezt az elkötelezettségemet akarom pénzzé tenni.

A következőképpen tehetem ezt meg: eladok egy PUT (eladási) opciót, amivel kötelezettséget vállalok arra, hogy a lejáratkor (vagy előtte) megveszek 100 db HCP részvényt az adott áron. Legyen az adott ár most 40 dollár, azaz 40x100 db = 4000 dolláros vásárlásra vállalhatok kötelezettséget egy darab 40 dolláros PUT opció eladásával. Ha ezt az ígéretet augusztus közepéig, 38 napra teszem, akkor tegnap még 65 dolláros árat lehetett kapni egy ilyen opcióért.

A matek elég egyszerű: 65/4000 = 1.63%, ám ezt 38 napért kapjuk. 30 napra arányosítva 1.3% körüli havi hozam jön ki. Milyen esetek történhetnek?

  • A részvény 40 dollár felett marad, ezért az általunk eladott opció értéktelenné válik, simán megtartjuk a 65 dollár prémiumot és örülünk.
  • Lejáratkor 40 dollár alatt lesz a HCP árfolyama, ezért a megtartott 65 dollár prémium mellett zsebbe kell nyúlnunk és 4000 dollárért meg kell vennünk 100 db HCP részvényt (függetlenül attól, hogy az adott napra éppen milyen mélyen esett be 40 dollár alá az árfolyam). Ez az a pont, amikor igazán számít, hogy én kifejezetten kényelmesen fogok ücsörögni ebben a pozícióban, ha úgy alakul. (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a 40 dolláros vételi árfolyamra vetítve a 2.18 dolláros osztalék 5.45%-os éves osztalékhozamot ad, ami az alábbi grafikon szerint historikusan is teljesen vállalható beszállási pont.)

    HCP Dividend Yield (TTM) Chart

HCP Dividend Yield (TTM) data by YCharts


Igen, de…

A mostani piaci környezetben a legtöbb ilyen lehetőségnél felmerül valami, ami árnyalja a képet. A HCP-nél ez a következő: az opciós kiírás alatt, egész pontosan július 29-én teszi közzé negyedéves jelentését a cég.

Úgy szeretek igazán opciót kiírni, hogy a lejáratig várhatóan ne legyen semmi komoly árfolyam befolyásoló esemény, ezért ez az eset messze nem ideális. Mindezek ellenére a fent leírtak szerint én akár ma megvenném a részvényt is, ennél pedig nem nagyobb kockázatvállalás egy mainál alacsonyabb áron tett ígéret. Ez persze már teljesen egyedi megítélés kérdése. A lényeg, hogy csak olyan részvényre csinálok bármi hasonlót, aminek a hátterét megismertem és szívesen látnám a hosszú távú portfoliómban az opciós kiírásnak megfelelő árszinten.

(Az opciózásban jártasak akár játszhatnak a gyorsjelentés közeledtével megugró IV-re, azaz az opciók várható drágulására számítva esetleg későbbre is halaszthatják a kiírást.)


comments powered by Disqus